humor-ole
 
Portal*IndeksFAQRejestracjaZaloguj

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematuShare | .
 

 Zmiana Konstytucji - PiS

zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
Gość
Gość
avatar


PisanieTemat: Zmiana Konstytucji - PiS   Styczeń 16th 2010, 11:57

Pisiaki majstrują przy konstytucji, nie wiem czy zaliczć to do humoru zeszytów czy raczej kolejnej awantury na poważnie. Co wy na to???????

http://fakty.interia.pl/polska/news/konstytucjonalisci-krytycznie-o-pomysle-pis,1425626
Powrót do góry Go down
bogatka1
pirat
avatar


PisanieTemat: Re: Zmiana Konstytucji - PiS   Styczeń 19th 2010, 06:06

Witam Taki jeden, będzie nas więcej, podjąłeś trudny temat.
"Projekt niespójny

Według konstytucjonalisty dr. Ryszarda Balickiego, "projekt wydaje się trochę niespójny".

- Z jednej strony projekt sytuuje prezydenta jako takiego superarbitra z pewnymi ściśle określonymi kompetencjami w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości przy jednoczesnym założeniu, że kompetencje wykonawcze są w gestii rządu - uważa konstytucjonalista. W związku z tym, jak ocenił, "tu gdzieś jest znowu wpisany konflikt".

Według projektu PiS, prezydent stanąłby na czele Rady do spraw Sądownictwa, która miałaby zastąpić Krajową Radę Sądownictwa. Rada miałaby być "niezależnym od rządu organem państwa w sprawach kadr wymiaru sprawiedliwości". A prezydent - "w skrajnych przypadkach" - mógłby odsuwać "osoby skompromitowane od sprawowania wymiaru sprawiedliwości".

W ocenie Balickiego, "takie usytuowanie władzy sądowniczej w dzisiejszym świecie wydaje się anachronizmem".

- Tutaj trudno byłoby mówić o niezależności wymiaru sprawiedliwości i niezawisłości sędziowskiej, jeżeli prezydent mógłby odwoływać prawie swobodnie sędziów - uważa konstytucjonalista.

- Powinniśmy dążyć do tego, by państwo było sprawne, skuteczne i praworządne, wydaje mi się, że ten projekt konstytucji chyba nie do końca mógłby to zagwarantować - powiedział Balicki."

A mi się znowu przypomniały mądre słowa Marii Konopnickiej: " A jak poszedł król na wojnę, grały jemu surmy zbrojne, a jak poszedł chłop na boje..."
Powrót do góry Go down
http://forum.gazeta.pl/forum/f,48033,aha_Grafika_com.html
Gość
Gość
avatar


PisanieTemat: Re: Zmiana Konstytucji - PiS   Styczeń 21st 2010, 09:40

Konstytucja według projektu PiS:

"Wzmocnienie roli głowy państwa. Ogłasza w porozumieniu z rządem kierunki rozwoju państwa. Prezydent na czele rady ds. sądownictwa. Może w większej ilości okoliczności rozwiązać Sejm, np. do roku po swoim wyborze. Ma być zwierzchnikiem służby cywilnej. Prezydent zyskuje też możliwość zablokowania nominacji na niektóre stanowiska. ”Ma prawo, według swojego uznania, osobiście reprezentować Rzeczpospolitą Polską w rokowaniach z przedstawicielami innych państw oraz w organizacjach międzynarodowych”.

Brakuje mi jeszcze odpowiedzialności przez Bogiem i Historią, to już wprawdzie kiedyś było, ale co szkodzi zastosować sprawdzone wzory. Podpowiadam również Berezę Kartuską dla opornych
Powrót do góry Go down
bogatka1
pirat
avatar


PisanieTemat: Re: Zmiana Konstytucji - PiS   Styczeń 21st 2010, 12:15Zastanawia mnie, po co prezydent się tak ciska, skoro ma dni policzone, a na następnych wyborach nie ma szans?
Powrót do góry Go down
http://forum.gazeta.pl/forum/f,48033,aha_Grafika_com.html
Sponsored content
PisanieTemat: Re: Zmiana Konstytucji - PiS   

Powrót do góry Go down
 

Zmiana Konstytucji - PiS

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
nr strony

Permissions in this forum:Możesz odpowiadać w tematach
humor-ole :: SPOŁECZEŃSTWO :: Polityka, gospodarka-
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu